KOGNITIVNI RAZVOJ – UZRAST 0 DO 18 MJESECI

Rano pokazivanje interesa za svijet oko sebe, reagovanje na zvuke i lica, prepoznavanje poznatih ljudi i objekata, istraživanje kroz dodir i pokret, korišćenje jednostavnih gestova i zvukova za komunikaciju. Kognitivni razvoj odnosi se na razvoj mišljenja, učenja, rješavanja problema. To uključuje vještine kao što su memorija, pažnja, jezičke vještine, rasuđivanje i donošenje odluka. Često pričajte sa svojim djetetom koristeći jednostavne rečenice i jasne riječi koristeći različite intonacije. Čak i ako beba još ne razumije, ovo pomaže u razvoju jezičkih vještina. Koristite knjige sa šarenim slikama i jednostavnim pričama. Pokazujte slike i imenujte objekte. Pjevajte pjesme. Dozvolite djetetu da istražuje svoj svijet na bezbedan način, koristeći različite predmete i materijale.
Već od nekoliko nedelja starosti  bebe počinju pokazivati interes za svijet oko sebe. Do 3 mjeseca, mnoge bebe počinju pratiti predmete očima i pokazivati interes za svijetle, kontrastne boje i zvukove. Do 4.mjeseca bebe počinju hvatati stvari rukama i istraživati teksture i zvuke. Igrajte se sa objektima koje dijete može pratiti očima. Polako pomjerajte igračke. Pomozite djetetu da vježba praćenje objekata sporim pomjeranjem igračaka ispred njega.  Igrajte se igara poput "skrivanja igračaka" kako biste podstakli razmišljanje i memoriju. Pružajte različite igračke koje su sigurne za bebin uzrast, ohrabrujte bebu da istraži svijet oko sebe pružanjem različitih senzornih iskustava.Provodite vrijeme u igri sa bebom, razgovarajte i podstičite interakcije sa okolinom.
Većina beba počinje prepoznavati poznata lica oko 3 mjeseca starosti i pokazuje preferenciju za lica svojih roditelja. Sposobne su da fokusiraju pogled na lice i da uživaju u istom. Kada vide poznata lica  mogu pokazati znakove uzbuđenja, kao što su osmjeh, gugutanje. Provodite puno vremena u interakciji sa bebom licem u lice. Pružite bebi priliku da vidi u upozna različite ljude u sigurnom okruženju. Koristite fotografije članova porodice i poznatih predmeta. Imenjujte ih dok ih pokazujete. Igrajte igre u kojima dijete treba da prepozna i imenuje poznate predmete.
Znaci mogu uključivati nedostatak interesa za okolinu, poteškoće u praćenju objekata, nesposobnost da prepozna poznata lica ili predmete do 6 mjeseci, ili neodgovaranje na jednostavne naloge do 12 mjeseci, nema znakova igre imitacija, ne brblja, ne koristi osnovne gestove . Ako imate bilo kakve zabrinutosti, obratite se pedijatru. Stimulacija kognitivnog razvoja kod beba je ključna za njihovo učenje i rast. Redovno razgovarajte sa bebom, provodite vrijeme gledajući bebu u oči, smeškajte se, pravite različite izraze lica. Pružite bebi sigurno okruženje za istraživanje. Reagujte brzo na bebine potrebe zbog sticanja povjerenja i sigurnosti.
Igre sa igračkama koje podstiču razmišljanje, slagalice, knjige sa slikama, interaktivne igre koje uključuju boje, oblike, brojeve i slova, i svakodnevne aktivnosti koje uključuju istraživanje i učenje kroz igru. Koristite knjige sa velikim, šarenim slikama i jednostavnim pričama. Imenjujte objekte i pričajte o slikama. Postavljajte pitanja poput "Gde je mačka?" i ohrabrujte bebu da pokaže prstom ili odgovori na svoj način. Kocke, slagalice i igračke koje se slažu podstiču razmišljanje i rješavanje problema. Podstičite bebu da puzi i istražuje svoj prostor. Postavite igračke malo dalje kako biste podstakli kretanje. Budite strpljivi i ponavljajte aktivnosti. Ponavljanje pomaže bebi da uči i pamti. Birajte aktivnosti koje su primerene uzrastu i interesima vaše bebe. Pružajte puno pohvala i ohrabrenja. Pozitivna povratna informacija pomaže u izgradnji samopouzdanja. Podsticanje kognitivnog razvoja kroz svakodnevne aktivnosti može značajno doprinijeti zdravom rastu i razvoju vašeg djeteta. Ove aktivnosti ne samo da razvijaju kognitivne vještine, već i jačaju vezu između vas i vašeg djeteta.
Ako beba ne pokazuje interes za lica i objekte do 3-4 mjeseca. Ako ne prepoznaje poznata lica do 6 mjeseci. Ako ne reaguje na zvuke i glasove do 6 mjeseci. Ako ne koristi gestove poput pokazivanja ili mahanja do 12 mjeseci. Ako ne koristi jednostavne riječi do 15 mjeseci. Ne reaguje na jednostavne naloge. Ukoliko imate bilo kakve zabrinutosti u vezi sa kognitivnim razvojem vašeg djeteta, najbolje je da se posavetujete sa pedijatrom ili specijalistom za razvoj djeteta. Rano otkrivanje i intervencija mogu biti ključni za optimalan razvoj.